Lioton - wskazania, żel Lioton 1000

Żel Lioton 1000 zawiera heparynę, która poprawia mikrokrążenie i przynosi natychmiastową ulgę dokładnie w miejscu występowania dolegliwości. Żel Lioton 1000 zmniejsza objawy niewydolności żył powierzchownych nóg, takie jak:
• uczucie ciężkich i zmęczonych nóg,
• mrowienie,
• obrzęki.

Co się dzieje z moimi nogami?

Ból, obrzęki, ciężkość nóg, uczucie mrowienia i nocne skurcze to niektóre z objawów wskazujących na zaburzenia przepływu krwi w kończynach dolnych. Nasze nogi cały czas muszą pompować krew w kierunku serca, stawiając wyzwanie sile grawitacji! Aby sprostać temu zadaniu, potrzebna jest doskonała współpraca kilku mechanizmów:

 • Serce bije i pompuje krew, utrzymując stałe krążenie krwi.
 • Żyły posiadają zastawki, które zapobiegają płynięciu krwi w złą stronę.
 • Kiedy mięśnie się kurczą, żyły zostają dodatkowo ściśnięte, co wspomaga przepływ krwi do serca.

*Przytrzymaj kursor nad rysunkiem, aby wyświetlić opis.

Krew płynie z powrotem w kierunku serca. Działanie zastawek, będących niczym jednokierunkowe klapy, w naczyniach krwionośnych sprawia, że krew płynie w kierunku serca.Zamknięcie się zastawek zapobiega cofaniu się krwi.Ucisk wywoływany przez otaczające mięśnie dodatkowo wspomaga krążenie krwi w kierunku serca.

Zdrowe żyły

W zdrowych żyłach optymalny przepływ krwi w kierunku serca zapewniają skomplikowane wzajemne oddziaływania pomiędzy mięśniami, ścianami żył i zastawkami.

Choroba żylna

Niewydolność zastawek

Jeżeli funkcjonowanie wyżej przedstawionego system zostanie zakłócone, może to prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej połączonej z niewydolnością zastawek. Zastawki żylne nie mogą się dobrze zamknąć i zapobiec wstecznemu przepływowi krwi, co prowadzi do stałego zwiększenia objętości krwi w żyłach. W związku z tym w coraz większym stopniu zaburzone zostają drenaż żylny i mikrokrążenie.

Żylaki

W opisanej powyżej sytuacji istnieje ryzyko, że zastawki stracą elastyczność i nie będą w stanie spełniać swojej funkcji. Z czasem może to prowadzić do powstawania żylaków. Żylaki to inaczej powiększone, rozszerzone żyły, które wystają spod skóry kończyn dolnych. Jednak większe ryzyko niesie ze sobą zakrzepica. Zakrzepica żylna powstaje na skutek tworzenia się skrzepu krwi w żyłach, co prowadzi do ich niedrożności.

Co można zrobić?

Aby opóźnić rozwój choroby, zaleca się rozpoczęcie leczenia i stosowania metod wspomagających już na jej wczesnym etapie. Noszenie rajstop uciskowych, szczególnie gdy musimy długo przebywać w pozycji siedzącej lub stojącej, a także regularne wykonywanie ćwiczeń to sprawdzone sposoby by wspomagać pracę żył.
Dodatkowo, w złagodzeniu objawów towarzyszących niewydolności żył powierzchownych może pomóc stosowanie żelu Lioton® 1000.

Niewydolność żylna

Gdy działanie zastawek jest zaburzone, krew zalega w dolnej części nóg. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby nawet pomoc otaczających mięśni nie jest wystarczająca, aby zagwarantować przepompowanie wystarczającej ilości krwi i to na przekór sił grawitacji.
*Przytrzymaj kursor nad rysunkiem, aby wyświetlić opis.

Zastawki nie funkcjonują właściwie; przepływ krwi jest zaburzony, co prowadzi do nagromadzenia się krwi w żyłach.Żyły rozszerzają się, a zastawki nie są w stanie prawidłowo się zamknąć, uniemożliwiając powrót krwi do serca.Ucisk mięśni wciąż ma duże znaczenie w utrzymywaniu prawidłowego przepływu krwi.

Wskazania do stosowania

Lioton® 1000 jest lekiem w postaci żelu do stosowania na skórę; zawiera heparynę, wykazuje działanie miejscowe przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Leczenie wspomagające:

 • w chorobach żył powierzchownych takich, jak zapalenia żył, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach kończyn dolnych;
 • w krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zapoznaj się z
ulotką informacyjną dla pacjenta.

 

Rozwój niewydolności żylnej

Niewydolność żylna to choroba, która z czasem się rozwija. Jej postęp można opóźnić, podejmując odpowiednie działania. Aby uzyskać więcej porad i poddać się badaniom skonsultuj się z lekarzem.

Poniżej opisano objawy pojawiające się na różnych etapach choroby:

 • Wczesne symptomy – uczucie ciężkości nóg i obrzęki.
 • Widoczne objawy zasinienia (np. w okolicach kostek), pajączki i żylaki.
 • Przewlekła niewydolność żylna, która zwiększa ryzyko zakrzepicy.
 • Przewlekłe zaburzenia poważnie upośledzające jakość życia.

Czynniki wpływające na rozwój niewydolności żylnej

Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do zaburzenia funkcjonowania układu krążenia krwi i wystąpienia powikłań:

 • długotrwałe stanie lub siedzenie oraz brak aktywności,
 • płeć, zdecydowanie częściej problemy z żylakami mają kobiety,
 • ciąża oraz związane z nią zmiany hormonalne,
 • palenie i nadwaga,
 • podeszły wiek,
 • występowanie chorób żył w rodzinie.

Poza leczeniem farmakologicznym istnieje wiele różnych sposobów na poprawę krążenia kończyn dolnych, i złagodzenie dolegliwości oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań. Im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej.

Responsive Menu Clicked Image